Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach


Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach to zabytkowa świątynia, której budowę zainaugurowano w 1939 roku. Jest to rzymskokatolicka świątynia, usytuowana w malowniczej miejscowości Ząbki, która leży w pobliżu stolicy Polski, Warszawy.

Pełni on również funkcję siedziby parafii noszącej to samo wezwanie, co sprawia, że stanowi ważny ośrodek życia religijnego w regionie.

Historia

1918–1945

Parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy została ustanowiona w 1918 roku. Jej fundamenty wzniesiono w drewnianym stylu dzięki inicjatywie mieszkańców Ząbek, którzy pragnęli mieć swoją własną świątynię. Kościół usytuowano na niewielkim wzniesieniu, w miejscu, gdzie krzyżowały się drogi prowadzące do Pragi, Kawęczyna i Zielonki. Zanim powstał nowy budynek, w tym miejscu znajdował się obiekt mieszkalny.

Na początku parafia nie posiadała stałego proboszcza. Podczas niedzielnych nabożeństw posługę sprawował ks. Fortner z praskiej parafii Matki Boskiej Loretańskiej. W 1919 roku, na stanowisko proboszcza powołano ks. Leonarda Szpądrowskiego, który początkowo zamieszkał w pobliżu kościoła, w budynku przy ul. Warszawskiej, a później przeniósł się do dworku zlokalizowanego przy ul. Piłsudskiego.

W latach 1937–1939 wzniesiono i konsekrowano nową murowaną budowlę kościoła. Finansowanie budowy było możliwe dzięki zaangażowaniu parafian, w tym dyrektora miejscowej cegielni, który przekazał sporą ilość cegieł. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał proces budowy nowego obiektu.

W okresie niemieckiej okupacji, w sierpniu 1944 roku, w ząbkowskiej świątyni urządzono punkt noclegowy dla osób wysiedlonych z Wołomina. W tzw. trudnych dniach przebywało tam od 100 do 150 osób. Na początku września 1944 roku nastąpiło wycofanie wojsk niemieckich, a ich miejsce zajęła Armia Radziecka. Ciekawym wydarzeniem okazała się kradzież dzwonu przeznaczonego do sygnalizacji zmiany warty, który wcześniej był własnością Armii Czerwonej. Ustalono, że dzwon ten został zrabowany przez Rosjan z jednego z kościołów wileńskich. Po ich wyjeździe z Ząbek, dzwon został przekazany proboszczowi parafii.

Po 1945

W okresie od czerwca 1972 do października 1975 roku, za czasów proboszcza ks. Tadeusza Karolaka, wikariuszem w parafii był ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dla niego parafia Św. Trójcy była pierwszym miejscem posługi kapłańskiej. W piątą rocznicę jego tragicznej śmierci, w kościele wmurowano pamiątkową tablicę, a osiem lat później, przed świątynią, stanął jego pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja. Odsłonięcia pomnika dokonano 27 października 1997 roku, w obecności matki ks. Jerzego Popiełuszki – Marianny, a poświęcenia dokonał kardynał Józef Glemp.

W 1982 roku, do istniejącego kościoła dobudowano dzwonnicę, w której zamontowano cztery dzwony o nazwach: dzwon Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, Św. Jakub oraz Św. Tadeusz.

Przypisy

  1. Ryszard Walczak, 20. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, folder informacyjny, LPR, Warszawa, 2004 r.
  2. a b R. i M. Gajewscy: Historia parafii pw. Św. Trójcy. [dostęp 12.01.2013 r.]

Oceń: Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:16