Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach to zabytkowa świątynia, której budowę zainaugurowano w 1939 roku. Jest to rzymskokatolicka świątynia, usytuowana w malowniczej miejscowości Ząbki, która leży w pobliżu stolicy Polski, Warszawy.
Pełni on również funkcję siedziby parafii noszącej to samo wezwanie, co sprawia, że stanowi ważny ośrodek życia religijnego w regionie.
Historia
1918–1945
Parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy została ustanowiona w 1918 roku. Jej fundamenty wzniesiono w drewnianym stylu dzięki inicjatywie mieszkańców Ząbek, którzy pragnęli mieć swoją własną świątynię. Kościół usytuowano na niewielkim wzniesieniu, w miejscu, gdzie krzyżowały się drogi prowadzące do Pragi, Kawęczyna i Zielonki. Zanim powstał nowy budynek, w tym miejscu znajdował się obiekt mieszkalny.
Na początku parafia nie posiadała stałego proboszcza. Podczas niedzielnych nabożeństw posługę sprawował ks. Fortner z praskiej parafii Matki Boskiej Loretańskiej. W 1919 roku, na stanowisko proboszcza powołano ks. Leonarda Szpądrowskiego, który początkowo zamieszkał w pobliżu kościoła, w budynku przy ul. Warszawskiej, a później przeniósł się do dworku zlokalizowanego przy ul. Piłsudskiego.
W latach 1937–1939 wzniesiono i konsekrowano nową murowaną budowlę kościoła. Finansowanie budowy było możliwe dzięki zaangażowaniu parafian, w tym dyrektora miejscowej cegielni, który przekazał sporą ilość cegieł. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał proces budowy nowego obiektu.
W okresie niemieckiej okupacji, w sierpniu 1944 roku, w ząbkowskiej świątyni urządzono punkt noclegowy dla osób wysiedlonych z Wołomina. W tzw. trudnych dniach przebywało tam od 100 do 150 osób. Na początku września 1944 roku nastąpiło wycofanie wojsk niemieckich, a ich miejsce zajęła Armia Radziecka. Ciekawym wydarzeniem okazała się kradzież dzwonu przeznaczonego do sygnalizacji zmiany warty, który wcześniej był własnością Armii Czerwonej. Ustalono, że dzwon ten został zrabowany przez Rosjan z jednego z kościołów wileńskich. Po ich wyjeździe z Ząbek, dzwon został przekazany proboszczowi parafii.
Po 1945
W okresie od czerwca 1972 do października 1975 roku, za czasów proboszcza ks. Tadeusza Karolaka, wikariuszem w parafii był ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dla niego parafia Św. Trójcy była pierwszym miejscem posługi kapłańskiej. W piątą rocznicę jego tragicznej śmierci, w kościele wmurowano pamiątkową tablicę, a osiem lat później, przed świątynią, stanął jego pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja. Odsłonięcia pomnika dokonano 27 października 1997 roku, w obecności matki ks. Jerzego Popiełuszki – Marianny, a poświęcenia dokonał kardynał Józef Glemp.
W 1982 roku, do istniejącego kościoła dobudowano dzwonnicę, w której zamontowano cztery dzwony o nazwach: dzwon Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, Św. Jakub oraz Św. Tadeusz.
Przypisy
- Ryszard Walczak, 20. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, folder informacyjny, LPR, Warszawa, 2004 r.
- a b R. i M. Gajewscy: Historia parafii pw. Św. Trójcy. [dostęp 12.01.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach | Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach | Parafia Świętej Trójcy w Ząbkach | Cmentarz parafialny parafii Świętej Trójcy w ZąbkachOceń: Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach