100-lecie kobiet w Policji – Historia i osiągnięcia polskiej policji kobiecej


Rok 2025 to wyjątkowy moment w historii, gdyż obchodzi się 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce. Historia ta sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to na skutek rosnących problemów społecznych oraz przestępczości pojawiła się potrzeba powołania formacji żeńskiej. Z perspektywy lat, kobiety w policji zmieniły także sposób postrzegania tychże służb, wprowadzając innowacyjne metody działania. To właśnie dzięki decyzjom podjętym w latach 20. XX wieku, polska policja kobieca zyskała międzynarodowe uznanie i stała się wzorem do naśladowania.

Tworzenie kobiecej formacji w policji było procesem skomplikowanym, który na początku napotykał liczne przeszkody. Przez wiele lat nie wykorzystano w pełni potencjału kobiet, które zdobyły kwalifikacje do służby. W 1925 roku jednak zorganizowano pierwszy kurs dla policjantek, który umożliwił im zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do walki z przestępczością. Ich działalność, mimo nieufności społeczeństwa, szybko zyskała na znaczeniu, a policjantki zaczęły odgrywać kluczową rolę w zwalczaniu nierządu i innych form przestępczości.

Historia polskiej policji kobiecej to również historia walki o uznanie i prestiż. Stanisława Filipina Paleolog, będąca pionierką tej formacji, wprowadziła innowacyjne rozwiązania, które pozwoliły na efektywne ściganie przestępców i ochronę kobiet. Jej działania, takie jak organizacja szkoleń oraz inspekcje, przyczyniły się do umocnienia pozycji policji kobiecej nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Obecnie żeńska formacja policyjna liczy ponad 38 tysięcy kobiet, z których 20 215 to policjantki, a ich rola w strukturach policji stale rośnie.

Źródło: Policja Wołomin


Oceń: 100-lecie kobiet w Policji – Historia i osiągnięcia polskiej policji kobiecej

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:18


Zobacz Także